Administrácia OS Linux: robiť kurzy je zábava!

Mám rád prácu s ľuďmi, kurz Administrácia OS Linux školím veľmi rád, i keď ešte radšej školím pokročilejšie kurzy ako napr. týždenná verzia kurzu Linux v sieťach alebo Pokročilá bezpečnosť OS UNIX/Linux, hoci behom týždenného úvodného kurzu do Linuxu býva kopec srandy, dnes uvediem tieto tri:

Ako hacknúť konto roota?

Pre autentickosť školenia pracujeme s ostrým systémom. Ľudia majú možnosť naživo zistiť, ako systém reaguje bez virtualizácie. To ale môže spôsobiť aj skutočné problémy, ako napr. zabuchnutie sa – zmena hesla.

Ak máme nainštalovaný GRUB, hacking roota je jednoduchý. Heslo roota sa hackuje tak, že štartovancí systém v GRUBe pozmeníme tak, že jadro pripojíme s parametrom init=/bin/sh. Systém sa potom spustí v nami naprogramovanom „safe móde“, z ktorého môžeme ľahko zmeniť heslo roota.

Ako ukončiť procesy Linuxu, keď systém nereaguje?

Ak spustíme napr. príkaz # yes > /dev/null 2>&1 & toľkokrát, koľko máme logických jadier (vidíme v /proc/cpuinfo) s „dobrosťou“ – niceness -19 stane sa, že všetky tieto procesy budú bežať akoby v reálnom čase. Čo spôsobí to, že systém takmer nebude reagovať.

Vyriešime to tak, že odstrelíme bežiace procesy napr. pomocou # killall. Alebo zmenou priority pomocou príkazu renice, napr. : # renice -n 19 16707.

Nezabúdajte, že aj keď nereaguje grafické prostredie, stále sa môžete prepnúť do textových konzol TTY pomocou klávesovej skratky, napr. Ctrl+Alt+F2 do TTY a tam chybu opraviť.

Ako obnoviť poškodenú tabuľku partícií a MBR?

Na kurze zavádzame do systému dynamické disky cez LVM, neskôr aj softvérový RAID 1a RAID 5 pre zrkadlenie citlivých zväzkov disku.  Na pridávanie alebo editovanie diskových partícií používame príkaz fdisk, napr. # fdisk /dev/sde. Niekedy sa stáva, že účastníci si nechtiac zrušia aj existujúce partície, ako napr. tú, na ktorej beží disk /.

Ak máme zozálohovanú tabuľku partícií disku a MBR, tak ju obnovíme. Na zozálohovanie a obnovu tabuľky partícií nám poslúži príkaz dd. Tu je sytax: # dd if=/dev/sda of=MBR.img bs=512 count=1

 

Som rád, že je taký záujem o kurzy operačného systému UNIX/Linux, ktoré kvôli veľkému počtu záujemcov otvárame aj paralelne. Teším sa na ďalšie.

Marián Knězek

 

Súvisiace články: