Kľúčové bolestivé body každého zdrojového kódu programu

Táto kapitola vás prevedie útrapami každého zdrojového kódu programu. CleanCode vám pomôže minimalizovať tieto bolestivé miesta a urobiť kód dlhodobo použiteľným.

Ale nepredbiehajme. Aké sú teda tie zraniteľné miesta, ktoré môžu spôsobiť totálne zasvinenie zdrojového programu?

Nomenklatúra

Nomenklatúra je nechválene známa v celkom východom bloku, kedy sa na isté vysoké funkcie dostali len ľudia z istého menného zoznamu. V širšom slova zmysle je nomenklatúra názvoslovie. A názvoslovie, ktoré teda tu volajme nomenklatúra je suverénne najjednoduchší spôsob ako zasviniť kód. Pod týmto sa rozumie neprávne / neintuitívne pomenované premenné, funkcie / metódy a triedy. Chcete príklad? Čo tak asi môže robiť premenná x a metóda f()? A vy sami si to budete pamätať, kým sa vrátite z obeda? A do zajtra rána?

Formátovanie kódu

Priatelia, pri ľuďoch, ktorí nesprávne formátujú kód by som mal veľké podozrenie, že spĺňajú znaky trestného činu podľa § 317 zákona č. 300/2005 sabotáže. Buď to robia z totálnej lajdáckosti alebo zo zištných dôvodov write-only kódu v štýle "mňa nemôžu vyhodiť, lebo tomuto kódu už nikto na svete nikto neporozumie".

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Pokračovanie článku ako aj množstvo praktických ukážok nájdete v knižke.

Ako sa naučiť kultúru programovania CleanCode aj keď ste programátor začiatočník?

Na to vám poslúži CleanCode Bibka. Malá CleanCode Biblia, ktorú v pohode zlúskate behom víkendu. Stiahnite si náš ebook teraz zdarma:

 

Marián Knězek

 

Súvisiace články: