Pravidlo DRY a CleanCode

Teraz trochu spomeniem jeden aspekt programovania, ktorý je pre dlhodobo použiteľný kód veľmi užitočný. A to je znovu-použiteľnosť kódu.

Kód, ktorý bol raz napísaný by sme mali vedieť s malou zmenou aplikovať aj na podobné riešenie. Toto by mal programátor zohľadňovať už pri návrhu kódu: kód, ktorý vytvára dobrý programátor by mal byť písaný tak, aby úlohu riešil skôr všeobecne s konkrétnou aplikáciou na aktuálne-riešený problém. Efekt takého to rozmýšľania bude v tom, že ak programátor bude riešiť podobnú úlohu, tak použite kód, ktorý už raz napísal (čím ušetrí sebe veľa času a firme kopec peňazí).

Pravidlo DRY = Don’ t Repeat Yourself hovorí jasne: "Nepíšte rovnaký kód viac ako raz". Pretože ak ho napíšete, tak sa opakujete.

Má to ešte jeden aspekt, pokiaľ píšete opakujúci sa kód v jednom projekte. V tom prípadne, akonáhle dôjde zmenová požiadavka na funkcionalitu kódu, tak to pre vás bude znamenať zmenu na viacerých riadkoch kódu. Podľa čoho budete vedieť, kde všade sa vám nejaký kód opakuje? Budete o tom viesť nejakú evidenciu alebo to budete robiť "od oka"? Toto si nejak budete zdieľať v tíme medzi programátormi? Toto sú jasné argumenty, ktoré len potvrdzujú, že duplikovanie kódu v tom istom projekte nútene vedie k chybám a bugom.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Pokračovanie článku ako aj množstvo praktických ukážok nájdete v knižke.

Ako sa naučiť kultúru programovania CleanCode aj keď ste programátor začiatočník?

Na to vám poslúži CleanCode Bibka. Malá CleanCode Biblia, ktorú v pohode zlúskate behom víkendu. Stiahnite si náš ebook teraz zdarma:

 

Marián Knězek

 

Súvisiace články: