Hackli vám Linuxový server? Zabezpečte si ho kým je čas!

Hovorí sa, že nezabezpečený počítač pripojený do siete internet viac ako na 15 minút má 85% šancu, že bude napadnutý a odstavený. Činnosť počítača bude mimo vašu kontrolu.

Kto nás hackol?

Môže to byť konkrétny človek. V prípade konkrétnych osôb to môže byť váš sused alebo známy, prípadne konkurencia alebo niekto, komu ležíte v žalúdku. Častejšie to ale bude stroj, ktorý váš server použije ako bieleho koňa na rozposielanie spamu. Hackeri častokrát po sebe zahladia stopy tak, že ani netušíte, že vás hackli.

Nezabezpečeným serverom ohrozujem len seba?

Nie, ohrozujete všetkých okolo, pretože hacker na váš počítač nainštaluje softvér, ktorý bude vo vašom mene hackovať ďalšie počítače. V tom prípade môžete byť vinný aj vy. Je nepríjemné čeliť trestným oznámeniam a zdĺhavo vysvetľovať len zato, že ste si nezabezpečili váš stroj.

Je zabezpečenie servera jednoduché?

Bohužiaľ nie. Bezpečnosť nie je jednorazový ale neustály proces. Novou aktualizáciou softvéru a systému sa odstránia staré chyby a pridajú sa nové, zatiaľ neznáme, chyby. Žiaľ firmy sa mu zvyčajne nevenujú, až kým sa niečo nestane.

Marián Knězek

 

Súvisiace články: