IT Mýtus: Mám antivírus, teda nemôžem dostať vírus?

Antivírus je ako multivitamín

Antivírus si skôr predstavte ako nejaký softvér, ktorý posilňuje imunitu počítača. To ešte ale nutne neznamená, že počítač nemôže ochorieť. Tak isto ako vás predsa môže začať bolieť hrdlo aj v prípade, že sa dopujete celou škálou vitamínov.

Verdikt

Pokiaľ vaši používatelia môžu spustiť akékoľvek aplikácie, tak je to možné. Predstavte si, že si stiahnu nejakú aplikáciu z internetu, ktorú následne spustia. Alebo si spustia prenosné „portable“ aplikácie. Z praxe viem, že niektorí používatelia sú schopní uvažovať takto: „Stiahol som si keygen, ale nechcem si zasviniť domáci počítač, tak som si ho radšej spustil na firemnom počítači. Istota je istota“. Ako náhle to takto spustíte, tak všetko to čo napíšete, má niekto na druhej strane sveta.

Myslíte si, že to ochránite tým, že budete mať antivírusový softvér? Ani náhodou! Môžem Vám ukázať malwarový softvér, ktorý bude prechádzať úplne všetkými antivírusmi, a pritom ten malware mi umožní sledovať úplne všetko čo robíte na vašom počítači, napr:

Sú softvéry, ktoré umožňujú snímať obraz notebookovou kamerou aj keď nesvieti LEDka! Je teda vhodné vždy kameru prelepiť nejakou páskou, pokiaľ nie ste exhibicionisti a nechcete byť snímaní pri vykonávaní rôznych činností za počítačom.

Keď nie ste zvyknutí, že vás niekto sleduje, je to veľmi nepríjemný šok. Hlavne keď to zažijete prvýkrát.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Marián Knězek

 

Súvisiace články: