Ako nastaviť multicast?

Potrebujete aby klienti sa registrovali na server ako odberatelia multicastu.  Ideálne sa klientská aplikácia zaregistruje ako odberateľ multicastovej prevádzky. Server o nej bude vedieť, bude tlačiť sieťovú prevádzku len na tie stroje, ktoré sa zaregistrovali.

Na switchoch

Aby multicast letel do len do tých portov, do ktorých má, na switchoch potrebujeme zapnúť funkciu IGMP Snoping, ktorá rozlišuje, kto vôbec potrebuje multicastovú prevádzku. Tým switch začne byť šikovnejší a keď dôjde multicastová prevádzka začne vôbec „rozmýšľať“ nad tým, do ktorých potrov by ju mal hodiť.

Na routeroch

Na smerovačoch potrebujeme zapnúť niektorý zo smerovacích protokolov, ktorý slúži nato, aby vôbec smerovače vedeli ako majú šíriť multicast cez IT infraštruktúru našej firmy. Tu sa najčastejšie používa PIM (Protocol Independent Multicast), ktorý zariadi ako a ktorým smerom sa má multicast šíriť do celej firmy. Pomocou týchto protokolov sa naučíme štruktúru odberateľov multicastu.

IGMP

IGMP (Internet Group Management Protocol) je protokol, ktorý slúži k tomu, aby sa všetci záujemcovia multicastu zaregistrovali a aby povedali, čo presne chcú odoberať. IGMP si môžeme predstaviť ako „prihlášku k odberu“ nejakej multicastovej prevádzky.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Marián Knězek

 

Súvisiace články: