VPN: Načo slúži Virtuálna privátna sieť?

VPN je virtuálna privátna sieť. Ta virtualita spočíva v tom, že si môžete do počítača umiestniť virtuálnu CD mechaniku, alebo virtuálnu sieťovú kartu pre pripojenie do práce. Sieťovka nie je fyzická, takže vždy, keď sa klientský počítač snaží poslať nejaký paket sieťou, tak to spadne na ovládač, ktorý si uvedomí, že sieťovka v skutočnosti neexistuje. To spôsobí to, že sa údaje poslané na sieťovku zašifrujú a pošlú sa nejakou fyzickou sieťovou kartou do internetu. Paket musí byť zašifrovaný, pretože sa do neho nikto nemôže pozrieť. A pretože je zašifrovaný – heslo viete iba vy a iba VPN server, tak sa to nazýva privátna sieť.

Suma sumárom:

Teda VPN predstavuje spôsob, ako sa pozrieť do firmy, keď sedíte doma. Rozlišujeme dva hlavné typy využitia:

VPN pre Home Office

Veľa ľudí chce dneska pracovať na diaľku, nechcú fyzicky chodiť do siete. Chcú sa pozrieť do firmy, keď sedia doma. Potrebujú cestovať, nechcú ani vedieť, že exisujuje rozdiel medzi sieťou LAN a internetovou sieťou WAN. Niekedy je to ale na zabitie. Do firmy sa vám môžu pripojiť ľudia so zavírených počítačov, ktoré vírusy šíria ďalej firmou z domácich počítačov.

Site-to-Site VPN

Druhé veľké využitie je v prepojení pobočiek, ktoré nie sú priamo spojené s centrálou. Napríklad, keď je každá pobočka v samostatnom meste. Pomocou VPN môžeme vytvoriť jednotnú virtuálnu sieť, v ktorej nás nelimitujú rôzne fyzické umiestnia uzlov siete. Milé je, že na zostavenie VPN vo Windows, nepotrebujete ani Microsoft Windows Server, o čom veľa ľudí nevie J

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Marián Knězek

 

Súvisiace články: