Kto je kto v SCRUMe: prasatá a kurence

Agilná metodika SCRUM predpokladá, že ľudia pracujú samostatne a že sa vedia v rámci svojich úloh samostatne rozhodovať.

V agilných metodikách, ako je SCRUM, neexistuje absolútne rozdelenie v zmysle: „ja robím toto a ty zas toto“. SCRUM vedie k premýšľaniu o komunikácií zameranom na zákazníka a jeho kvalitný, plne fungujúci softvér.

Ľudí v SCRUME možno rozdeliť na prasatá a kurence, čo na prvý pohľad nie je veľmi lichotivé. Je za tým malý komix o prasati a kurčati.

Prasatá a kurence

Stretne sa prasa a kurča. Rozmýšľajú, že si spolu založia reštauráciu. Špekulujú nad vhodným názvom. Kurča navrhne, či by sa reštaurácia nemohla volať „Ham and Eggs“. S tým prasa nesúhlasí, lebo šunka (ham) je priamo súčasťou menu, zatiaľ čo vajíčko (egg) kurčaťu nijako neuškodí. Ľudí s SCRUMe môžeme rozdeliť do dvoch kategórií: prasatá a kurence. Prasatá sú pracovníci, ktorý sú priamo zahrnutí do projektu. Kurčiat sa projekt iba týka, ale nie sú do neho priamo zapojení.

Prasatá

Kurčatá

Prečo potrebujeme kurčatá? Lebo pre nich tvoríme softvér. Povedané odbornejšie, množina kurčiat v jednom čase tvorí okolie, ktoré určuje projekt. V ideálnom prípade sú kurčatá definované na počiatku projektu.

V časovom slede sa môžu role vymeniť, no v tom istom čase by malo byť zrejmé, kto je kto v projekte.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Čo musíte vedieť o SCRUMe, aby ste vytvorili niekoľkonásobne kvalitnejší produkt za zlomok času? Stiahnite si náš ebook teraz zdarma:

 

Marián Knězek

 

Súvisiace články: