Java? Programovanie za tisícky eur mesačne!

Je Java perspektívna?

Java je na svete od roku 1995, kedy ju zrodil Sun Microsystems. Ja som sa k Jave dostal v roku 1997 a vtedy by som nepovedal, že Java bude vedúca serverová platforma v roku 2018. Medzitým prešla Java viacerými verziami, pričom sa vývojári snažili zakomponovať spätnú kompatibilitu.

Čo prináša Java firmám?

Základná filozofia Javy je, že vie bežať na každom železe, čo znamená, že kód, ktorý napíše programátor je raz skompilovaný a potom môže byť spustený na rôznych platformách bez nutnosti rekompilovať kód. Kód vie fungovať na rôznych severoch bez nutnosti siahodlhej migrácie.

Dnes je Java populárna na tvorbu webových aplikácií, webových a aplikačných serverov. Pomocou Javy je možné vyvíjať aplikácie pre Android pre mobilné zariadenia. Azda najväčšej podpore sa teší platforma Java Enterprise pre vývoj podnikových aplikácií.

Čo potrebuje firma na to, aby mohla mať softvér napr. v Jave Enterprise? 

Notebooky pre Java developerov, na ktorých môže bežať Linux - zadarmo. Populárne vývojové prostredie Eclipse - ktoré je zadarmo. Java Server, na ktorom beží opäť Linux alebo nejaký UNIX, ktorý je zadarmo. Java Enterprise Server, napr. Glassfish, alebo webová časť Javy EE - Tomcat, ktorý je tiež zadarmo. Toto nepotrebuje žiaden komentár.

Koľko zarábajú programátori Javy na Slovensku?

Toto skutočne závisí od toho, koľko má programátor Javy odprogramované, prípadne aké má skúsenosti s Java frameworkami, s vývojom softvéru, celkovo s IT a samozrejme s inými programátorskými jazykmi.

Teraz sa bavme len o programátoroch, ktorí sú zamestnaní na TPP v hrubom. Programátori, ktorí začínajú s Javou zarábajú okolo 1.500 eur mesačne. Čím je programátor skúsenejší, vie oveľa rýchlejšie a kvalitnejšie robiť svoju robotu. Programátori seniori, ktorí sú v Jave efektívni, vedia zarobiť aj niekoľko tisíc eur mesačne. Neviem si predstaviť Java seniora, ktorý by robil za menej ako 3.500 eur / mesiac. Niektorí zo seniorov, ktorých poznám, si stavajú vlastný dom kúsok od mesta a do roboty a jazdia na firemnom aute, iní preferujú vlastné nové päťkové BMW. V blízkom zahraničí (Rakúsko, Nemecko) nie je problém dosiahnuť dvojnásobok.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Viac informacií preberáme na kurze:

Kurz JAVASE1 - Programovanie v JAVA SE: Syntax Jazyka JAVA

Marián Knězek

 

Súvisiace články: