Čo je Java EE: Java Enterprise Edition

Java EE (Java Enterprise Edition) je rozšírenie štandardnej javy Java SE o funkcionality, ktoré sú určené pre podnikové informačné systémy. Kalkulačku viete urobiť aj Java SE, na kvalitnú webovú RESTovú službu potrebujete Java EE.

Čo obsahuje Java EE?

Z tých najzaujímavejších vecí, je to napr.:

Čo potrebujeme ma vývoj a prevádzku programov v Java EE?

Budeme potrebovať vývojové prostredie a aplikačný server.

Vývojové prostredie Java EE

Vývojové prostredie môže byť napr. Eclipse, ktoré má v sebe rozšírenia vývoju Java EE. Toto vývojové prostredie je k dispozícií zadarmo, viete si ho stiahnuť zo stránky eclipse.org.

Aplikačný server

Napísané aplikácie pod Java EE budete potrebovať niekde spúšťať. V skutočnosti k tomu potrebujete virtuálny procesor javy (JVM) a sériu nadstavbového API, ktoré je definované štandardom Java EE. Existujú rôzne aplikačné servery, ktoré obsahujú všetko toto, čo popisujem. 

Aplikačný server GlassFish je jeden z nich. Je to referenčná implementácia Java EE, ktorú robil priamo Sun/Oracle. Je to Open Source, čiže je zadarmo a viete ju použiť.

Ak chcete z Javy EE používať iba jej webovú časť, odporúčam na začiatok si nainštalovať webový server Tomcat, pod ktorým viete spúšťať rôzne webové služby, ako aj stránky JSP (Java Server Pages) ako ja stránky JSF (Java Server Faces).

Koľko stojí Java EE?

Samozrejme, že viete ísť aj do platených riešení, no spomínané riešenia pre vývoj (Eclipse) a pre prevádzku (GlassFish) sú zadarmo. Žiadne licencie, s podporou Open Source komunity...

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Marián Knězek

 

Súvisiace články: