Výhody Javy a čo je JVM a Java JRE

Najväčšia výhoda vývoja softvéru na platforme Java je v tom, že raz preložený kód vie bežať na hocijakom železe. Tu sa zastavíme v krátkosti pri JVM.

Čo je JVM

Virtuálna mašina javy - Java Virtual Machine predstavuje akýsi logický procesor, ktorý si virtuálne pripojíte do ľubovoľného zariadenia tak, že si nainštalujete základnú konzumnú javu prezývanú JRE (Java Runtime Environment) rovno zo stránky oracle.com. 

Inštaláciou vám teda pribudne tento logický procesor, ktorý vie prijímať a spúšťať zdrojový kód javy, ktorý je prezývaný byte code. Dvojklikom na ľubovoľný javovský program, napríklad taký, ktorý má príponu .jar, sa vám spustí cez JVM. JVM je v postate emulátor, v ktorom si viete spúšťať špeciálne javovské programy.

Čo platforma, to JVM. Teda napr. Ak máte napr. Windows 10 a nainštalujete si JVM z Oraclu, viete bez problémov spustiť program, ktorý som pripravil ja na svojom lokálnom počítači pod operačným systémom Red Hat Linux. Platí to aj opačne - vývoj javovského programu od iMacom viete spustiť aj na obrovskom Linuxáckom serveri v cloude z príkazového riadku.

JVM teda v stručnosti znamená nezávislosť na platforme, ktorá je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, pretože máme tony rôznych zariadení od množstva výrobcov. Zjednotiť ich vie práve v Java.

Prečo vyvíjať v jave? Aura ekosystému Javy

Java tu už viac ako 20 rokov. Za ten čas existuje obrovské množstvo vývojárov, ktorí programujú v Jave. Dnes celý vývoj Javy ako takej drží pod palcom silný Oracle. 

Pod javou existuje masa frameworkov (framework je niečo ako nadstavba), ktoré ju rozširujú. Niektoré frameworky javy, ako napr. Spring, majú väčšiu popularitu ako niektoré menej populárne programovacie jazyky.

Existuje obrovské množstvo aplikácií, ktoré sú napísané pod Javou. Firmy investujú od ich údržby, rozšírení a správy. Firmy školia svojich programátorov ja Javu. 

Vlak je teda rozbehnutý, a hladko beží.

Bezpečnosť

Ako sme si povedali vyššie, programy v jave bežia vnútri JVM. Tým sú Javovské programy izolované od zvyšku operačného systému. V JVM si viete konfigurovať aj limity - hranice, čo program vnútri JVM môže robiť a v akých rozsahoch.

Výkon

Pred dvadsiatimi rokmi bola Java trochu pomalá, pomalšia, ako napr. C++. Dnes to ale nie je pravda, exitujú prípady, kedy je Java dokonca rýchlešia ako C++, čo popisujem v jednom mojom článku (ide o internú správu pamäte JVM). Java podporuje aj multi-vláknové aplikácie, ktoré bez problémov zvláda menežovovať.

Ako začať programovať?

Úvod do programovania pre každého bez prechádzajúcich znalostí.

Stiahnite so náš ebook teraz výnimočne zdarma!!!

Viac informacií preberáme na kurze:

Kurz JAVASE1 - Programovanie v JAVA SE: Syntax Jazyka JAVA

Marián Knězek

 

Súvisiace články: